Last night’s Kidscreen Awards were hosted in Miami, Florida. They awarded work in the global kids entertainment industry. The gong for best animated series was won by British based animation studio, Studio AKA and BBC Studios for their series Hey Duggee. The series also won a flurry of awards in the creative talent category, winning best voice talent, best design and best music.

 

The best new series award was presented to DreamWorks Animation’s Where’s Waldo, whilst best live-action series was awarded to Sesame Street, produced by Sesame Workshop.

 

The full list of winners are below:

 

PROGRAMMING—PRESCHOOL CATEGORY

Best New Series Where’s Waldo DreamWorks Animation

Best Animated Series Hey Duggee Studio AKA, BBC Studios

Best Live-Action Series Sesame Street Sesame Workshop Best Mixed-Media Series NIVIS—Amigos de Otro Mundo The Walt Disney Company Latin America

Best One-Off, Special or TV Movie When You Wish Upon a Pickle: A Sesame Street Special Sesame Workshop

Best Short Film Nick Jr. Sunscreen Song Nickelodeon Best in Class Sesame Street Sesame

Workshop PROGRAMMING—KIDS CATEGORY

Best New Series Kung-Fu Panda: The Paws of Destiny DreamWorks Animation Best Animated Series Hilda Silvergate Media, Netflix, Mercury Filmworks, Hilda Productions

Best One-Off, Special or TV Movie Angela’s Christmas Netflix, Brown Bag Films

Best Live-Action Series Just Add Magic Amazon Studios

Best Mixed-Media Series Paper Port Pipeline Studios, Zumbastico

Best Short Film Lost & Found Wabi Sabi Studios Best in Class Angela’s Christmas Netflix, Brown Bag Films
 

PROGRAMMING—TWEENS/TEENS CATEGORY

Best New Series Unik (Unique) NRK

Best Animated Series Bob’s Burgers Bento Box Entertainment, 20th Century Fox

Best Live-Action Series A Series of Unfortunate Events Netflix

Best One-Off, Special or TV Movie #ROXY Mosiac Entertainment, Spesch Best in Class A Series of Unfortunate Events Netflix

CREATIVE TALENT CATEGORY

Best Animation Lost & Found Wabi Sabi Studios Best Directing Dino Dana Sinking Ship Entertainment AND Sesame Street Sesame Workshop Best Writing Bob’s Burgers Bento Box Entertainment, 20th Century Fox

Best Acting Dino Dana Sinking Ship Entertainment Best Voice Talent Hey Duggee Studio AKA, BBC Studios Best Design Hey Duggee Studio AKA, BBC Studios

Best Music Hey Duggee Studio AKA, BBC Studios

 

BROADCASTING CATEGORY

Channel of the Year PBS KIDS Best Programming Block TVOKids

Best On-Air Host or Hosting Team Suki, Meisha, Jesse, Duhin, Spencer and RikiMisu—The Zone, Zone Weekend and Big Fun Movies (YTV) Best Kids-Only Streaming Service Hopster

And rounding out the Kidscreen Awards program is a set of digital categories for preschool (zero to five) and kids (six and up). Here are the winners of these prizes:

DIGITAL—PRESCHOOL CATEGORY

Best Learning App—Branded Cleo & Cuquin: Explore + Learn HITN Best Learning App—Original Funexpected Math! Funexpected

Best Game App—Branded Dino Dana: Dino Quest Sinking Ship Entertainment

Best Game—Other Cutie Pugs Games Little Engine Moving Pictures

Best YouTube Channel Moonbug Kids Moonbug

Best Web/App Series—Branded Canticos Encantos Media Studios, Nickelodeon

Best Web/App Series—Original Lili & Lola Big Bad Boo Studios

Best Website Pinna.fm Pinna
 

DIGITAL—KIDS CATEGORY

Best Learning App—Branded Marvel Hero Tales Kuato Studios, Marvel

Best Learning App—Original Wonderscope Within Unlimited, Flight School, Nexus, Preloaded, 3dar, Chromosphere Best Game App—Branded Do Not Touch Nickelodeon

Best Game App—Original Crow: The Legend Baobab Studios

Best YouTube Channel DreamWorksTV NBCUniversal Digital Enterprises

Best Web/App Series—Branded Dance Squad Driver Studios

Best Web/App Series—Original Detention Adventure LoCo Motion Pictures, Broken Compass Films

Best Website WarriorCats.com Coolabi

Best Game—Other Crow: The Legend Baobab Studios

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 12.0px Helvetica}
p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 12.0px Helvetica; min-height: 14.0px}

reporter

Share this story