Subscribe Online  

Grierson unveils Documentary Awards nominees

Grierson unveils Documentary Awards nominees
News
Staff Reporter
25 September 2012

The Grierson Trust has unveiled the 2012 nominations for the British Documentary Awards

Assisted suicide, abuse in care, obsessive hoarders, life in an Essex comprehensive, the moral dilemma of World War Two and our frozen planet, are just a few of the diverse subjects covered in the 40 films which have made the final cut in Grierson 2012: The 40th Anniversary British Documentary Awards in association with Sky Arts HD.

A wide spread of broadcasters is represented with films from the BBC, ITV, Channel 4, Al Jazeera and National Geographic all represented.

Productions nominated for this year’s awards include: Panorama: Undercover Care – The Abuse Exposed, Children of the Tsunami, Terry Prachett: Choosing to Die, The Sinking of the Concordia: Caught on Camera and A Hasidic Guide to Love, Marriage and Finding a Bride.

Chairman of the Grierson Trust, Dawn Airey said:  “The nominations in this 40th anniversary year, as always, represent the very best films from the UK and around the world and the coveted awards are as hotly contended as ever.  We are delighted to be celebrating the finest documentary making as well as championing emerging talent.”

The winners will be revealed at a ceremony to be held at the Empire Leicester Square on November 6, 2012.  
 
Amongst the 60 members of the Award panels, this year’s jurors include presenters Julia Bradbury, Louis Theroux, Claudia Winkleman, Ross Kemp, Tim Marlow and Reggie Yates; film-makers, Asif Kapadia, Nick Kent and Jesie Versluys; as well as former Grierson winners and nominees Bruce Goodison, Tony Palmer, and David Clews.

The Full list of nominations 2012

Deluxe 142 Best Documentary on a Contemporary Theme - Domestic   
My Child the Rioter       
Olly Lambert; first shown: BBC Two
Panorama:  Undercover Care - The Abuse Exposed       
Joe Plomin for BBC Productions; first shown: BBC One
Terry Pratchett:  Choosing to Die       
Charlie Russell for Keo North; first shown: BBC Two
We Need to Talk About Dad       
Elizabeth Stopford for Rare Day; first shown: Channel 4

Shell Best Documentary on a Contemporary Theme - International
   
Baka - A Cry from the Rainforest       
Phil Agland for River Films; first shown: BBC Two
Children of the Tsunami       
Dan Reed for Renegade Pictures (UK) Ltd; first shown: BBC Two
Hell and Back Again       
Danfung Dennis for Roast Beef Productions; first shown: More 4
The Life and Loss of Karen Woo       
Ursula Macfarlane for Century Films; first shown: ITV1

The Open University Best Arts Documentary   
The Camera That Changed the World       
Mandy Chang for Lambent Productions; first shown: BBC Four
Culture Show:  Jeremy Deller – Middle Class Hero
Jack Cocker for BBC Scotland; first shown: BBC Two
Lucien Freud:  Painted Life       
Randall Wright for Blakeway Productions; first shown: BBC Two
Rostropovich: The Genius of the Cello       
John Bridcut for ITN Productions; first shown: BBC Four

ITN Source Best Historical Documentary

Double Agent:  The Eddie Chapman Story       
Stephen Walker for Walker George Films; first shown: BBC Two
Fight to Save the World:  Sergio       
Greg Barker for Passion Pictures, Silverbridge; first shown: BBC Four
The Love of Books:  A Sarajevo Story       
Sam Hobkinson for Oxford Film and Television; first shown: BBC Four
World War Two:  1941 and the Man of Steel   
Russell Barnes for Barnes Hassid Productions; first shown: BBC Four

Best Science Documentary   
After Life:  The Strange Science of Decay       
Fred Hepburn, Dani Carlaw for BBC Scotland; first shown: BBC Four
The Fabric of the Cosmos:  Space Odyssey       
Jonathan Sahula, Graham Judd, Sabin Streeter; first shown: National Geographic
Frontline Medicine:  Survival       
Paul Overton for BBC Scotland; first shown: BBC Two
My Life as a Turkey       
David Allen for Passion Pictures; first shown: BBC Two

Most Entertaining Documentary   

The Bengali Detective       
Phil Cox for Native Voice Films; first shown: Cambridge Film Festival
A Hasidic Guide to Love, Marriage and Finding a Bride       
Paddy Wivell for BBC Productions; first shown: BBC Two
Obsessive Compulsive Hoarder       
Christian Trumble for RDF Television; first shown: Channel 4
Rich Hall’s Continental Drifters       
Chris Cottam, Rich Hall for Open Mike Productions; first shown: BBC Four

Envy Best Documentary Series   
Educating Essex       
David Clews for TwoFour Productions; first shown: Channel 4
Frozen Planet       
Vanessa Berlowitz for BBC Natural History Unit; first shown: BBC One
Our War       
Bruce Goodison, John Douglas, Stuart Bernard for BBC Productions; first shown: BBC Three
Protecting Our Children       
Sacha Mirzoeff, Emma Burman for BBC Productions; first shown: BBC Two

DocHouse and The Bertha Foundation Best Cinema Documentary   
Bobby Fischer Against the World       
Liz Garbus for Moxie Firecracker Films; first shown: General theatrical release
Dreams of a Life       
Carol Morley for Cannon and Morley Productions, Soho Moon; first shown: General theatrical release
Knuckle       
Ian Palmer for Rise Productions; first shown: General theatrical release
Project Nim       
James Marsh for Red Box Films, Passion Pictures, BBC Films; first shown: General theatrical release

CTVC Best Newcomer Documentary   
Barbaric Genius       
Paul Duane for Screenworks; first shown: Chapter & Verse Festival, The Bluecoat, Liverpool
Gypsy Blood       
Leo Maguire for ClearStory; first shown: Channel 4
Panorama:  The Truth about Adoption       
Clare Johns for Films of Record; first shown: BBC One
The Sinking of the Concordia:  Caught on Camera       
Vanessa Colosi for Dragonfly Film and Television Productions; first shown: Channel 4

Sky Arts Best Student Documentary   
The Betrayal       
Karen Winther for National Film & Television School; first shown: BFI Southbank, London
Kirkcaldy Man       
Julian Schwanitz for Edinburgh College of Art; first shown: Glasgow International Short Film Festival
The Men in White Coats       
Rob Harper for National Film & Television School; first shown: BFI Southbank, London
Mostar       
Sebastian Feehan, Josh Bamford for Newport Film School; first shown: Graduation Screening, Newport Film School


Be the first to comment.
 


















Televisual Media UK Ltd 48 Charlotte Street London W1T 2NS Tel +44 (0)20 3008 5750 Fax +44 (0)20 3008 5784
©2009 - 2013 Televisual. All rights reserved
Use of this website signifies your agreement to the Terms of Use | Disclaimer