Subscribe Online  

Grierson Trust announces its Awards shortlist

Grierson Trust announces its Awards shortlist
News
Staff Reporter
06 August 2012

The Grierson Trust has announced the shortlist for the 2012 British Documentary Awards in the Trust's 40th Anniversary year.

 

Passion Pictures has three productions on the shortlist, while Lion and The Garden are each shortlisted for productions in two categories. The BBC’s Frozen Planet has been nominated in two categories, Best Science Documentary and Best Documentary Series. In the Documentary Series category, it’s up against Twofour’s Educating Essex for Channel 4 and BBC Three’s Our War.

 

The final nominations will be announced in September before the awards ceremony at The Empire Leicester Square, London on 6 November.

 

 

The shortlist:

 

Deluxe 142: Best Documentary on a Contemporary Theme - Domestic

 

Dispatches: Britain’s Sex Gangs       

Anna Hall for True Vision Productions; first shown: Channel 4

 

The Four Year Plan    

Mat Hodgson for Ad Hoc Films; first shown: General theatrical release

 

My Child the Rioter   

Olly Lambert; first shown: BBC Two

 

Panorama: Undercover Care - The Abuse Exposed    

Matthew Chapman for BBC Productions; first shown: BBC One

 

Protecting Our Children: Damned if they do, damned if they don’t   

Sacha Mirzoeff for BBC Bristol; first shown: BBC Two

 

Terry Pratchett: Choosing to Die        

Charlie Russell for Keo North; first shown: BBC Two

 

Transplant      

Nic Blower for Lion TV; first shown: BBC One

 

We Need to Talk About Dad  

Elizabeth Stopford for Rare Day; first shown: Channel 4

 

 

Shell: Best Documentary on a Contemporary Theme - International

 

Bahrain: Shouting in the Dark

May Ying Welsh for Al Jazeera English; first shown: Al Jazeera English

 

BAKA: A Cry from the Rainforest     

Phil Agland for River Films; first shown: BBC Two

 

Children of the Tsunami         

Dan Reed for Renegade Pictures (UK) Ltd; first shown: BBC Two

 

Crime After Crime      

Yoav Potash for Life Sentence Films; first shown: Jewish Film Festival, London

 

For Neda        

Antony Thomas for Mentorn Media in association with Antony Thomas PR; first shown: More 4

 

Hell and Back Again  

Danfung Dennis for Roast Beef Productions; first shown: More 4

 

The Life and Loss of Karen Woo      

Ursula Macfarlane for Century Films; first shown: ITV1

 

Sri Lanka’s Killing Fields      

Callum McRae for ITN; first shown: Channel 4

 

 

The Open University: Best Arts Documentary

 

Beyond the Notes       

Dick Fontaine for BeBop Productions; first shown: BBC Four

 

The Camera That Changed the World

Mandy Chang for Lambent Productions; first shown: BBC Four

 

Crucifixion

Srik Narayanan for The Garden Productions; first shown: Channel 4

 

Graffiti Wars

Jane Preston for Two Four Pros; first shown: Channel 4

 

Jeremy Deller: Middle Class Hero

Jack Cocker for BBC Scotland; first shown: BBC Two

 

Lucien Freud: Painted Life

Randall Wright for Blakeway Productions; first shown: BBC Two

 

Queen: Days of Our Lives

Matt O’Casey for Globe Productions; first shown: BBC Two

 

Rostropovich: The Genius of the Cello          

John Bridcut for ITN Productions; first shown: BBC Four

 

 

ITN Source: Best Historical Documentary

 

9/11: Day that Changed the World

Leslie Woodhead for Brook Lapping Productions; first shown: ITV1

 

Britain’s Greatest Code Breaker

Claire Beaven for Furnace Productions; first shown: Channel 4

 

Double Agent: The Eddie Chapman Story

Stephen Walker for Walker George Films; first shown: BBC Two

 

Fight to Save the World: Sergio

Greg Barker for Passion Pictures, Silverbridge; first shown: BBC Four

 

The King and the Playwright: A Jacobean History - Equivocation

Steven Clarke for Green Bay Media; first shown: BBC Four

 

The Love of Books: A Sarajevo Story

Sam Hobkinson for Oxford Film and Television; first shown: BBC Four

 

The Plot to Bring Down Britain’s Planes

Ben Chanan for Raw TV; first shown: Channel 4

 

World War Two: 1941 and the Man of Steel

Russell Barnes for Barnes Hassid Productions; first shown: BBC Four

 

 

Best Science Documentary

 

After Life: The Strange Science of Decay

Fred Hepburn, Dani Carlaw for BBC; first shown: BBC Four

 

The Fabric of the Cosmos: Space Odyssey

Jonathan Sahula, Graham Judd, Sabin Streeter; first shown: National Geographic

 

Earthflight - North America

Rob Pilley for John Downer Productions; first shown: BBC One

 

Frontline Medicine: Survival

Paul Overton for BBC; first shown: BBC Two

 

Frozen Planet: On Thin Ice

Dan Rees for BBC Natural History Unit; first shown: BBC One

 

Inside Nature’s Giants - Sperm Wale

Tom Mustill for Windfall Films; first shown: Channel 4

 

Mummifying Alan

Kenny Scott for Blink Films in association with Media Lab ; first shown: Channel 4

 

My Life as a Turkey

David Allen for Passion Pictures; first shown: BBC Two

 

 

Most Entertaining Documentary

 

The Bengali Detective

Phil Cox for Native Voice Films; first shown: Cambridge Film Festival

 

The Choir: Military Wives - episode 1

Lucy Hillman for Twenty Twenty TV; first shown: BBC Two

 

Elizabeth Taylor - Auction of a Lifetime

Michael Waldman for Silver River Productions; first shown: Channel 4

 

A Hasidic Guide to Love, Marriage and Finding a Bride

Paddy Wivell; first shown: BBC Two

 

Obsessive Compulsive Hoarder

Christian Trumble for RDF Television; first shown: Channel 4

 

Perfume: Something Old, Something New

Ian Denyer for The Garden Productions; first shown: BBC Four

 

Rich Hall’s Continental Drifters

Chris Cottam, Rich Hall for Open Mike Productions; first shown: BBC Four

 

Timothy Spall: All at Sea - The Last Splash

Paul Crompton for Barge Pole Productions; first shown: BBC Four

 

 

Envy: Best Documentary Series

 

Catholics

Richard Alwyn for Wingspan Productions; first shown: BBC Four

 

Earthflight

John Downer, Philip Dalton, Rob Pilley and Tilly Parker for John Downer Productions; first shown: BBC One

 

Educating Essex

David Clews for TwoFour Productions; first shown: Channel 4

 

Frozen Planet

Vanessa Berlowitz for BBC Natural History Unit; first shown: BBC One

 

Money

Vanessa Engle for BBC; first shown: BBC Two

 

Our War

Bruce Goodison, John Douglas, Stuart Bernard; first shown: BBC Three

 

Protecting Our Children

Sacha Mirzoeff, Emma Burman for BBC Productions; first shown: BBC Two

 

Putin, Russia & The West

Paul Mitchell, Norma Percy for Brook Lapping Productions; first shown: BBC Two

 

 

DocHouse and The Bertha Foundation: Best Cinema Documentary

 

Bobby Fischer Against the World

Liz Garbus for Moxie Firecracker Films; first shown: General theatrical release

 

Dreams of a Life

Carol Morley for Cannon and Morley Productions, Soho Moon; first shown: General theatrical release

 

Knuckle

Ian Palmer for Rise Productions; first shown: General theatrical release

 

Marley

Kevin Macdonald for Shangri-La Ent. Tuff Gong Pictures, Cowboy Films; first shown: General theatrical release

 

Project Nim

James Marsh for Red Box Films, Passion Pictures, BBC Films; first shown: General theatrical release

 

Samsara

Ron Fricke for Magidson Productions; first shown: Bradford Film Festival

 

Tabloid

Errol Morris for Air Loom Enterprises; first shown: General theatrical release

 

You’ve Been Trumped

Anthony Baxter for Montrose Pictures; first shown: Sheffield Doc/Fest

 

CTVC: Best Newcomer Documentary

 

Barbaric Genius

Paul Duane for Screenworks; first shown: Chapter & Verse Festival, The Bluecoat, Liverpool

 

Gypsy Blood  

Leo Maguire for ClearStory; first shown: Channel 4

 

Holding the Line        

Patrick Wells; first shown: Al Jazeera English

 

How to Start a Revolution      

Ruaridh Arrow for Lion TV, The Big Indy; first shown: Current TV

 

Panorama: The Truth about Adoption

Clare Johns for Films of Record; first shown: BBC One

 

The Sinking of the Concordia: Caught on Camera     

Vanessa Colosi for Dragonfly Film and Television Productions; first shown: Channel 4

 

Up in Smoke  

Adam Wakeling for Notion Pictures; first shown: More 4

 

When I Die    

Adrian Steirn; first shown: BBC One

 

Sky Arts: Best Student Documentary

 

The Betrayal   

Karen Winther for National Film & Television School; first shown: BFI Southbank, London

 

Kirkcaldy Man           

Julian Schwanitz for Edinburgh College of Art; first shown: Glasgow International Short Film Festival

 

The Marble Village     

Ioana Dorobantu for London College of Communication; first shown: London College of Communication

 

The Men in White Coats        

Rob Harper for National Film & Television School; first shown: BFI Southbank, London

 

Missing Piece 

Lucas Barr, George Ellis, Matt Hyland for Liverpool John Moores University; first shown: Liverpool John Moores University

 

Mostar

Sebastian Feehan, Josh Bamford for Newport Film School; first shown: Graduation Screening, Newport Film School

 

One More Kiss          

Chris Christodoulou for National Film & Television School; first shown: BFI Southbank, London

 

Streets in the Sky       

Leon Seth; first shown: Sheffield Institute of Arts

Be the first to comment.





















Televisual Media UK Ltd 48 Charlotte Street London W1T 2NS Tel +44 (0)20 3008 5750 Fax +44 (0)20 3008 5784
©2009 - 2013 Televisual. All rights reserved
Use of this website signifies your agreement to the Terms of Use | Disclaimer