Subscribe Online  

Finalists announced for 2018 British Animation Awards

Finalists announced for 2018 British Animation Awards
News
Jon Creamer
17 January 2018

The finalists have been announced for the British Animation Awards 2018.

Held every two years, the British Animation Awards (BAAs) reward the best in British animation across various categories.

This year’s finalists include Ethel & Ernest, Lupus Films’ adaptation of Raymond Briggs’ graphic novel about his parents, it’s nominated in the Best Long Form category, along with another Lupus Films offering, the festive special We're Going on a Bear Hunt, adapted from Michael Rosen’s and Helen Oxenbury’s classic children’s book. Magic Light Pictures’ Revolting Rhymes, based on Roald Dahl’s poems, is also nominated.

In the Best Children’s Series Great Marlborough Productions and Turner Broadcasting’s 2016 category winner The Amazing World of Gumball is nominated again, while Aardman Animations’ Shaun the Sheep has a chance to add to the 2016 Long Form triumph with TV episode Karma Farmer. Also nominated is Dennis & Gnasher Unleashed: Screwtop in Love, from Beano Studios.

CBeebies shows monopolise the Best Pre-School Series, with nominations for Studio A.K.A.’s Hey Duggee: The Tadpole Badge; Twirlywoos: More About Collecting from Ragdoll Productions & DHX Media; and Karrot Entertainment’s Sarah and Duck: Constable Quack.

The Great British Bake Off’s singing cakes by Blinkink is in the Best Animation in a Commercial category, but also in the mix are the BBC’s The Supporting Act, part of its Christmas campaign which is also nominated for the Craft award, and the James Wellbeloved: Mega City ad featuring a busking boy and his dog.

In the Best Music Video Katie Melua: Perfect World, Elton John: Rocket Man and Mr Jukes: Leap of Faith are up for honours; while the Best Short Film category will be contested by Ben Steer’s Mamoon (also nominated for the Craft award), Sarina Nihel’s Rabbit’s Blood and Will Anderson’s Have Heart.

Lupus Films’ Ethel & Ernest is this year’s most nominated animation, in the running for four awards, while the Royal College of Art in London and the National Film & Television School in Beaconsfield have each produced two finalists in the Student Award categories.

Animation students and fans will also have a chance to reward their favourite work in the Public Choice Awards for Favourite Short Film and Music Video. 

A new category is the Best Expanded Animation Award that recognises the use of animation in enhanced technology and covers VR, AR and 360° animation. The Writer’s Award and the Craft Award are returning to the ceremony after a long absence.

BAA Director Jayne Pilling said: “At each Awards we never cease to be bowled over by the sheer creativity and innovation in British animation. The 2018 Awards look set to be another wonderful celebration of this thriving industry.”

The Full list of finalists

Best Long Form

We're Going on a Bear Hunt
Dir: Joanna Harrison & Robin Shaw
Produced by Lupus Films, Walker Productions and Herrick Entertainment

Ethel & Ernest 
Dir: Roger Mainwood
Produced by Lupus Films in association with Ethel & Ernest Productions, Mélusine Productions and Cloth Cat Animation and supported by the BFI, BBC, Film Fund Luxembourg, UPHE Content Group, Ffilm Cymru Wales and the Welsh Government.

Revolting Rhymes
Dir: Jakob Schuh & Jan Lachauer
Produced by Magic Light Pictures

Best Voice Performance

Scream Street: King Niles
Voice Performance: John Thomson as Niles Farr, Mayor Sir Otto Sneer & Hushmushtushlushfushi
Dir: Geoff Walker
Produced by Coolabi Productions Limited, ZDF Enterprises and Factory for CBBC

Ethel & Ernest
Dir: Roger Mainwood
Voice Performance: Brenda Blethyn as Ethel
Produced by Lupus Films in association with Ethel & Ernest Productions, Mélusine Productions and Cloth Cat Animation and supported by the BFI, BBC, Film Fund Luxembourg, UPHE Content Group, Ffilm Cymru Wales and the Welsh Government.

The Amazing World of Gumball: The Choices
Voice Performance: Teresa Gallagher as Nicole
Dirs: Mic Graves & Ben Bocquelet
Produced by Great Marlborough Productions for Turner Broadcasting System Inc

Best Children’s Series

Shaun the Sheep: Karma Farmer
Dir: Will Becher
Produced by Aardman Animations for CBBC

Dennis & Gnasher Unleashed: Screwtop in Love
Dir: Boris Hiestand
Produced by Beano Studios for CBBC

The Amazing World of Gumball: The Copycats
Dirs: Mic Graves & Ben Bocquelet
Produced by Great Marlborough Productions for Turner Broadcasting System Inc


Best Pre-School Series

Hey Duggee: The Tadpole Badge
Dir: Grant Orchard
Produced by Studio A.K.A. for CBeebies

Twirlywoos: More About Collecting
Dir: Vito Bruno
Produced by Ragdoll Productions & DHX Media for CBeebies

Sarah and Duck: Constable Quack
Dir: Tim O'Sullivan
Produced by Karrot Entertainment for CBeebies & BBC Worldwide

Music Video

Katie Melua: Perfect World
Dirs: Karni and Saul
A Sulkybunny production for BMG

Mr Jukes (ft De La Soul & Horace Andy): Leap of Faith
Dirs: Parallel Teeth
Produced by Strange Beast for Island Records

Elton John: Rocket Man
Dirs: Majid Adin & Stephen McNally
Produced by Blinkink for Rocket Music

Commissioned Animation

Breast Cancer Awareness: Check 'Em
Dirs: Neil Kidney & Morgan Powell
Produced by Seed Animation for Breast Cancer Awareness

When I Worry About Things: Annabel’s Story
Dirs: Andy Glynne & Liam O’Connor
Produced by Mosaic Films in co-production with Picnic Studios for BBC Learning

Animated Minds: The Unforgiven Moment
Dirs: Laurie Harris & Salvador Maldonado
Produced by Mosaic Films for the Wellcome Trust

Best Short Film

Mamoon
Director: Ben Steer
Produced by Blue Zoo Animation Studio

Rabbit's Blood 
Dir: Sarina Nihei
Produced by Little Dot Studios

Have Heart
Dir: Will Anderson
Produced by Wanderson

Best Animation in a Commercial 

The Great British Bake Off
Dirs: Parabella
Produced by Blinkink for 4 Creative

James Wellbeloved: Mega City
Dirs: AGAINSTALLODDS
Produced by Passion Animation Studios for AMV BBDO

BBC: The Supporting Act
Dir: Elliot Dear
Produced by Blink Ink for BBC Creative

Best Film & TV Graphics

Travel Channel Little Journeys: Hiker
Dirs: Dog & Rabbit
Produced by Dog & Rabbit for Scripps Networks

Beyond Reasonable Doubt
Dir: Tom Brass
Produced by Jellyfish Pictures for CNN / HLN

Hofesh Logo Design
Dir: Steve Waugh
Produced by Coffee & TV for McGarryBowen

Best Sound

Ethel & Ernest
Sound: Adrian Rhodes
Music: Carl Davis with an original song by Sir Paul McCartney
Dir: Roger Mainwood
Produced by Lupus Films in association with Ethel & Ernest Productions, Mélusine Productions and Cloth Cat Animation and supported by the BFI, BBC, Film Fund Luxembourg, UPHE Content Group, Ffilm Cymru Wales and the Welsh Government

Neck and Neck
Sound: David Pringle
Music: Alex Harwood 
Dir: Shaun Clark
Produced by MewLab

Thunderbirds Are Go: Volcano!
Sound: Nigel Heath and Alex Gibson, Hackenbacker & Dave Peacock, Peacock Sound
Music: Ben and Nick Foster
Dir: Karl Essex
Produced by ITV Studios and Pukeko Pictures for CITV

Best Short Form Original Content

The Happos Family: Jet Pack
Dir: Morgan Francis
Produced by Spider Eye with Turner Broadcasting for Cartoon Network Boomerang

The Totems: Family Song
Dir: Mark Taylor
Produced by A Productions for Sesame Studios

Lottie Bearshout: Good as Goaled
Dirs: Tom Gran & Martin Woolley
Produced by Wildseed Studios for Disney XD

Best Expanded Animation

My Name Is Peter Stillman
Dir: Lysander Ashton
Produced by Fifty Nine Productions Ltd

Rain or Shine 
Dir: Felix Massie
Produced by Nexus Studios for Google Spotlight Stories

Les Petites Choses
Dir: Bandits Collective     
Produced by Persona VR

Writers Award

Counterfeit Cat: Sardonians of the Galaxy
Writers: Ciaran Murtagh & Andrew Barnett Jones
Produced by Wildseed Studios & Tricon Films and Television for Disney XD and Teletoon

Scream Street: Game of Screams
Writers: Mark Huckerby & Nick Ostler
Produced by Coolabi Productions Limited, ZDF Enterprises and Factory for CBBC
Co-funded by the European Union, Creative Europe MEDIA

Lily's Driftwood Bay: Paper Lanterns
Writer: Colin Williams   
Produced by Sixteen South. Co-Production with KiKA.

Craft Award

Mamoon
Dir: Ben Steer
Produced by Blue Zoo Animation Studio

Ethel & Ernest 
Dir: Roger Mainwood
Produced by Lupus Films in association with Ethel & Ernest Productions, Mélusine Productions and Cloth Cat Animation and supported by the BFI, BBC, Film Fund Luxembourg, UPHE Content Group, Ffilm Cymru Wales and the Welsh Government

The Supporting Act
Dir: Elliot Dear
Produced by Blink Ink for BBC Creative

Student Achievement

Poles Apart
Dir: Paloma Baeza
Produced at the National Film & Television School

A Love Story
Dir: Anushka Kishani Naanayakkara
Produced at the National Film & Television School

Twiddly Things
Dir: Adara Todd
Produced at Middlesex University

Student Film

Tough
Dir: Jennifer Zheng
Produced at Kingston University London

The Day After the Party
Dir: Diyala Muir
Produced at the Royal College of Art

Attraction
Dir: Emily Scaife
Produced at the Royal College of Art

Be the first to comment.
 





















Televisual Media UK Ltd 23 Golden Square, London, W1F 9JP
©2009 - 2017 Televisual. All rights reserved
Use of this website signifies your agreement to the Terms of Use | Disclaimer