Subscribe Online  

Finalists announced for 2016 British Animation Awards

Finalists announced for 2016 British Animation Awards
News
Jon Creamer
22 February 2016

The finalists were announced for the twentieth British Animation Awards

Finalists include actors Martin Freeman and Chris O’Dowd who are up for a BAA in the Best Voice Performance category for their work on Stick Man and Puffin Rock respectively.  .

Magic Light Pictures’ epic Christmas story Stick Man is also up for honours in the Best Long Form category where it takes on Aardman Animations’ Shaun The Sheep: The Movie and Fettle Animation’s Children of the Holocaust for BBC Learning.

In the children’s categories Coolabi Productions & Factory's The Clangers is up for Best Pre-school Series as is Studio AKA’s Hey Duggee and Sixteen South’s Lily’s Driftwood Bay. 

The Best Children’s Series category will be contested by Coolabi Productions & Factory’s Scream Street, Three Stones Media/The Rastamouse Company’s Rastamouse and Turner Broadcasting’s The Amazing Adventures of Gumball.

Sainsburys’ Mog The Cat is in the ruining for the Best Use of Animation in a Commercial category but faces competition from Anchor Butter’s Little Elephants and the Mariposa sofa family.

In the Best Music Video Benjamin Scheuer: Cookie-tin Banjo,  James: Moving On and Amaro and Walden’s Joyride are up for honours while the Best Short Film category will be contested by Daniel Gray and Tom Brown’s Teeth, Robert Bradbrook’s Dead Air and Kristian Andrews’ Let’s Play Nomad X.

Several animation studios are in the running for multiple awards this year. Magic Light Pictures and Moth Collective have both been nominated for three awards, while Coolabi Productions & Factory and Three Stones Media/The Rastamouse Company each have two nominations.  And The Royal College of Art in London and the University of Creative Arts in Farnham have each produced two finalists in the Student Award categories.

BAA Director, Jayne Pilling says: “We are incredibly excited to be putting on this wonderful celebration of British animation in the 20th year since the British Animation Awards began.  We’ve had some fantastic winners over the years but the calibre of this year’s finalists prove that the animation industry is in better health than ever!”

Held every two years, the British Animation Awards (BAAs) reward the best in British animation across a variety of categories.  This year’s ceremony will be held at London’s BFI Southbank on March 10th, 2016.  Previous winners include Tim Burton, Nick Park, Simon’s Cat creator Simon Tofield, Harry Potter and the Gorillaz.


Full List of BAA Finalists


Best Long Form Animation

Stick Man
Directors Jeroen Jaspaert & Daniel Snaddon
Producers Michael Rose & Martin Pope
Produced by Magic Light Pictures

Children of the Holocaust
Director Zane Whittingham Animation Ryan Jones, Oana Nechifor & Laura Tattersfield    
Producer Kath Shackleton
Produced by Fettle Animation for BBC Learning

Shaun the Sheep: The Movie
Directors/Script Mark Burton & Richard Starzak
Producers Julie Lockhart & Paul Kewley
Produced by Aardman Animations for Studio Canal

Best Voice

Rastamouse: Discovery Day
Voice William Vanderpuye as Zoomer, Professor, Brandston, Rubba (Twin), Spike Cheez, FATS, Bagga-T and Signora G.
Director Derek Mogford
Producers Eugenio Perez & Gregory Boardman
Produced by Three Stones Media/The Rastamouse Company for CBeebies

Stick Man
Voice Martin Freeman as Stick Man
Director: Jeroen Jaspaert
Producers Michael Rose & Martin Pope
Produced by Magic Light Pictures

Puffin Rock: Night Lights
Producers Paul Young, John McDaid, Nora Twomey  & Laura Campbell
Produced by Dog Ears Ltd for Nick Jr.


Best Children’s Series and Children’s Choice Award

Scream Street: Resus Rocks
Director Geoff Walker Animation
Producer Phil Chalk
Produced by Coolabi Productions & Factory, in  association with ZDF Enterprises for CBBC Co-funded by the European Union

The Amazing World of Gumball: The Shell
Directors Mic Graves & Ben Bocquelet
Producer Sarah Fell Animation
Produced by Turner Broadcasting for Cartoon Network

Rastamouse: School of Rock Director Derek Mogford
Producers Eugenio Perez & Gregory Boardman
Produced by Three Stones Media/The Rastamouse Company for CBeebies


Best Pre-School Series

HEY DUGGEE: The Omelette Badge
Director Grant Orchard
Producer Janine Voong
Produced by Studio AKA for CBeebies

Clangers: I am the Eggbot
Directors: Mole Hill and Chris Tichborne
Series Producer Dan Maddicott
Produced by Coolabi Productions Ltd & Factory for CBeebies

Lily’s Driftwood Bay: Goodbye Seabird
Directors Colin Williams & Darren Vandenburg
Producer: Colin Williams
Produced by Sixteen South for Nick Jr.


Best Music Video

Amaro & Walden’s Joyride
Director Tim McCourt & Max Taylor
Producers Electric Theatre Collective
Produced by The Line in collaboration with Hugo Chegwin & Fred Berry

James: Moving On
Directed and produced by Ainslie Henderson
Produced by An Independent Production for BMG

Benjamin Scheuer: Cookie-tin Banjo
Directed and produced by Peter Baynton 
Produced by Radish Pictures for Escapist Records

Best Commissioned Animation: Promotional

HIAS: For The Refugees
Directors Moth Collective
Producer Sovev Media
Produced by Moth Collective for HIAS

What Do You See?
Director Sally Arthur 
Producer Melissa Blackburn
Produced by Unchosen for Unchosen

Forest 500
Directors Moth Collective 
Producer Moth Collective
Produced by Moth Collective for the Global Canopy Programme


Best Commissioned Animation: Documentary

Hiroshima
Director Angus McKeown
Producer Lewis James (BBC) 
Produced by Made in Colour for CBBC/BBC Newsround

Modern Love: A Kiss
Director Moth Collective
Producer Nicholas van der Kolk 
Produced by Moth Collective for The New York Times

Animated Minds: Stories of Postnatal Depression
Series Directed and produced by George Sander-Jackson
Produced by Mosaic Films for Wellcome Trust  & Maudsley Charity


Best Short Film

Teeth
Directors Daniel Gray & Tom Brown
Produced by Holbrooks Films

Dead Air
Director Robert Bradbrook
Producer Casey Herbert
Produced by Bright Cold Day Films & Bradbrook Films  with support from the Arts Foundation

Let’s Play Nomad X
Directed and produced by Kristian Andrews
Produced by Kristian Andrews Production


Best Animation in a Commercial

Sainsbury’s: Mog Christmas Calamity
Director James Rouse (Outsider)
Senior Producer Heather Kinal (Framestore) & Benji Howell (Outsider)
Produced by Outsider & Framestore for AMV BBDO

Anchor: Little Elephant
Directors Kyra & Constantin
Producer Matt Saxton
Produced by Passion Picture for Creature London

Mariposa: Family
Director nextdoor (Jack Cunningham) 
Producer Jo Bierton
Produced by Nexus Productions for Barber Osgerby

Best Film/TV Graphics

Food Network: Criminal Baking
Director Andrew Kelleher
Producer David Anderson
Produced by Dog & Rabbit for Food Network

The Power of Privacy
Directors: Callum Cooper & Matthias Hoegg
Producer Carrie Budge
Produced by Carrie Budge for The Guardian

Hiroshima: Bun’s Story
Director Angus McKeown
Producer Lewis James (BBC) 
Produced by Made in Colour for CBBC/BBC Newsround


Best Use of Sound

Stick Man
Sound Designer & Mixer Adrian Rhodes Music René Aubry
Directors Jeroen Jaspaert & Daniel Snaddon
Producers Michael Rose & Martin Pope
Produced by Magic Light Pictures

Dead Air
Sound Barnaby Templer, Fonic
Director Robert Bradbrook
Producer Casey Herbert
Produced by Bright Cold Day Films & Bradbrook Films  with support from the Arts Foundation

Sarah & Duck: Paisley Sea
Music: Tanera Dawkins
Audio Effects & Mix Ben Hood at Platform Post
Director: Tim O’Sullivan
Producer Jamie Badminton
Produced by Karrot Entertainment for CBeebies  & BBC Worldwide

Best Student Film: Undergraduate

Coupling
Director Cat Hayes
Produced at Staffordshire University

Pollock
Director Henry Dunbar Animation
Produced at University of the Creative Arts, Farnham

Man Up You
Director Katie Lenton
Produced at University of the Creative Arts, Farnham


Best Student Film: Postgraduate

The Bigger Picture
Director Daisy Jacobs
Produced at the National Film & Television School

Small People with Hats
Director Sarina Nihei
Produced at the Royal College of Art

Mr Madila
Director Rory Waudby-Tolley 
Produced at the Royal College of Art

Be the first to comment.






























Televisual Media UK Ltd Golden Cross House, 8 Duncannon Street, London, WC2N 4JF Tel +44 (0)20 3008 5750
©2009 - 2017 Televisual. All rights reserved
Use of this website signifies your agreement to the Terms of Use | Disclaimer