Subscribe Online  

British Animation Awards: the winners

British Animation Awards: the winners
News
Pippa Considine
16 March 2012

Aardman Animations, Harry Potter, the Quay Brothers, Gorillaz and The Gruffalo’s Child were amongst the winners at the ninth British Animation Awards held last night at the BFI Southbank.

Hosted by comedian Thom Tuck the biennial British Animation Awards honoured the finest achievements in animation produced in this country over the last two years. 

BAA Awards director, Jayne Pilling announced at the ceremony that Paddington Bear has been voted Britain’s favourite ever animated character.  The cuddly bear from Peru beat a shortlist of other distinguished characters including Super Ted, Aleksandr Meerkat and Wallace and Gromit in the special vote run by BAA in conjunction with animation group Animation UK. The vote was designed to celebrate the illustrious heritage of characters created in the UK that could disappear if the animation industry continues to decline in this country.

Aardman Animations’ produced commercials Nokia: Dot and Nokia: Gulp directed by Sumo Science took the awards for best commercial: stop motion and best commissioned animation.

Harry Potter and the Deathly Hallows Part 1: The Tale of the Three Brothers animated sequence swept up the BAA for Best Film/TV Graphics.

The Gruffalo’s Child
and the Quay Brothers’ Maska took joint first place in the best long form category. Whilst BAFTA winner and Oscar nominee Grant Orchard sauntered home with the BAA for best short film for A Morning Stroll produced by Studio AKA.

In the children’s categories Cartoon Network’s The Amazing World of Gumball picked up two awards, winning best children’s series and also the children’s jury judged children’s choice award.  Astley Baker Davies took home best preschool series for Ben and Holly’s Little Kingdom and Happy Films’ Bookaboo collected the BAA for best mixed media children’s series.

Best music video was awarded to Kate Anderson for Liz Green’s Displacement. Coca Cola: Siege grabbed the best commercial: 3D and Tempo: Bike won best commercial: 2D.

The best student award went to Royal College of Art Graduate Mikey Please for Eagleman Stag.

In the Public Choice categories, voted for by the public at over 20 screenings across the country, Bertie Crisp by Francesca Adams voiced by Kathy Burke, Tamsin Greig and Mark Benton won the best short film, Gorillaz: Stylo took the best music video  and Pilsner  Urquell Legends: The Day Pilsner Struck Gold picked up best commercial.

This year was the first BAA sting competition, where animators were asked to create a special sting for the Awards. The winners were picked by a jury from online favourites with Karrot Animation taking the public vote, Mole Hill and Chris Tichborne the professional category and Chloe Rodham the Student and recent graduate category.  The winning stings were shown during the award ceremony.

In place of a statuette all the winners took home a BAA, a unique artwork created especially for the occasion by a range of leading international and UK animation artists.  In recognition of the awards acronym the artworks need to feature sheep with the option of a visual reference to the UK and animation.

BAA director Jayne Pilling said: “At a time when the UK Animation industry faces an uncertain future we have been overwhelmed by the strength and breadth of talent featured in this year’s awards and would like to warmly congratulate all our winners.”

The BAA’s are the only awards to recognise all forms of animation and reward the work of both new and established animators for short films, animated graphics for film and television, children’s series, music videos and commercials. 

Full details of all the winners and shortlisted animations are listed below:

Best Short Film sponsored by Astley Baker Davies
Winner:  A Morning Stroll
Director: Grant Orchard
Produced by Studio AKA

All Consuming Love (Man in Cat)
Director: Louis Hudson
Produced by Dice Productions 

Spin
Director: Max Hattler 
Produced by Autour de Minuit and Max Hattler 

Winner receives a License for Toonboom Storyboard Pro

Best Long Form
Joint winner: Maska
Director: Quay Brothers
Produced by the Polish Cultural Institute in London and Se-Ma-For Studios Poland

Joint winner: The Gruffalo’s Child
Director: Johannes Weiland and Uwe Heidshötter
Produced by Magic Light Pictures in association with Studio Soi

The Itch of the Golden Nit
Director: Sarah Cox
Produced by Aardman Animations for Tate and CBBC 

Best Preschool Series

Winner: Ben & Holly’s Little Kingdom: Acorn Day
Directors: Neville Astley and Mark Baker
Produced by Astley Baker Davies Ltd for Channel 5, Nick Jr and eone Entertainment

Octonauts: The Blobfish Brothers
Director: Darragh O’Connell
Produced by Silvergate Media and Brown Bag Films for CBeebies

Peppa Pig: The New House
Director: Joris van Hulzen and Philip Hall
Produced by Astley Baker Davies Ltd for Channel 5, Nick Jr and eone Entertainment

Children’s Choice: The Children’s Jury voted Award
Winner: The Amazing World of Gumball: The Quest
Directors: Mic Graves & Ben Bocquelet
Produced by Cartoon Network, in association with Dandelion Studios, Boulder Media and Studio Soi for Cartoon Network

Bookaboo: Johnny Vegas
Directors: Lucy Goodman & Ian Emes 
Produced by Happy Films for CITV

Peppa Pig: The New House
Director: Joris van Hulzen and Philip Hall
Produced by Astley Baker Davies Ltd for Channel 5, Nick Jr and eone Entertainment

Best Children’s Series sponsored by CBBC & CBeebies
Winner: The Amazing World of Gumball: The Quest
Directors: Mic Graves & Ben Bocquelet
Produced by Cartoon Network, in association with Dandelion Studios, Boulder Media and Studio Soi for Cartoon Network

Rastamouse: Da Missin’ Masterpiece
Director: Derek Mogford
Produced by The Rastamouse Company for CBeebies

Ask Lara: Oh No! B.O.!
Director: Mercedes Marro
Produced by Red Kite Productions for BBC Scotland

Best Mixed Media Children’s Series sponsored by HIT Entertainment
Winner: Bookaboo: Johnny Vegas
Directors: Lucy Goodman & Ian Emes
Produced by Happy Films for CITV

Get Squiggling!: Cat Episode
Directors:  Mike Wyatt, Damian Hook and Adrian Hedley
Produced by Dot to Dot Productions Ltd for CBeebies 

Baby Jake: Loves Tummy Sliding 
Directors: Alan Shannon & Maddy Darrall
Produced by Darrall Macqueen Ltd for CBeebies 

Best Music Video
Winner: Liz Green: Displacement Song
Director: Kate Anderson
Produced by Dept A @ HSI London for Play It Again Sam

Architeq: Into the Cosmos
Director: Darren Robbie
Produced by Chopsy Animation for Tirk Records

TV on the Radio: Second Song
Director: Mikey Please
Produced by Agile Films for Interscope Records 2011

Best Commercial: 3D
Winner: Coca Cola: Siege
Directors: Fx & Mat
Produced by Nexus/Framestore for Wieden + Kennedy 
The winner receives a Toonboom Storyboard Pro 3D

Kia Soul: This or That
Director: Antoine Bardou-Jacquet
Produced by Partizan/ Framestore for David & Goliath, Los Angeles

Statoil: Goodnight
Director: David Prosser
Produced by Studio A.K.A for McCann, Oslo

Best Commercial: 2D
Winner: Tempo: Bike 
Director: Vida Vega 
Produced by Film Club Productions for Publicis, London 
The winner receives a Toonboom Harmony Software package

Irn Bru: Pied Piper
Director: Dennis Sisterson
Produced by Sherbet for the Leith Agency

Toyota: Auto Biography
Director: Julia Pott
Produced by Saatchi + Saatchi, LA

Best Commercial: Stop Motion
Winner: Nokia:Dot
Director: Sumo Science
Produced at Aardman Animations for Wieden + Kennedy

Back to the Start
Director: Johnny Kelly
Produced by Nexus Productions for CAA and Chipotle

Knife Crime Animation
Director: Vicki Haworth & Harriet Buckley
Produced by ink.digital with MTP for the Leith Agency

Best Film/TV Graphics
Winner: Harry Potter and the Deathly Hallows Part 1: The Tale of the Three Brothers
Directors: Ben Hibon & David Yates
Produced by Framestore/Warner Bros. Pictures & Heyday Films

Zurich Connects Idents: The Bill
Director Chris Ketchell
Produced by Not to Scale for Publicis, London

BBC Winter Olympics: Trail
Director: Marc Craste
Produced by Studio AK A

Best Student Film
Winner: The Eagleman Stag
Director: Mikey Please
Produced at the Royal College of Art

I’m Fine Thanks
Director: Eamon O’Neill
Produced at the Royal College of Art

Thursday
Director: Mathhias Hoegg
Produced at the Royal College of Art

Best Commissioned Animation
Winner: Nokia: Gulp
Director: Sumo Science
Produced by Aardman Animations for Wieden + Kennedy

The Meth Project
Directors: Kristian Andrews, Grant Orchard and Steve Small
Produced by Studio A.K.A for Organic Inc

Pilsner Urquell Legends: The Day Pilsen Struck Gold
Director: Chris Randall
Produced by Second Home Studios for the Bank, London

Public Choice Awards Winners

Winner Public Choice: Best Short Film:
Bertie Crisp
Director: Francesca Adams
Produced at National Film School

Winner Public Choice: Best Music Video:
Gorillaz: Stylo
Directors: Pete Candeland & Jamie Hewlett
Producers: Passion Pictures for EMI Records

Winner Public Choice: Best Commercial
Pilsner Urquell Legends: The Day Pilsner Struck Gold
Director: Chris Randall
Produced at Second Home Studios for The Bank












Be the first to comment.












Televisual Media UK Ltd 48 Charlotte Street London W1T 2NS Tel +44 (0)20 3008 5750 Fax +44 (0)20 3008 5784
©2009 - 2015 Televisual. All rights reserved
Use of this website signifies your agreement to the Terms of Use | Disclaimer