Subscribe Online  

BBC channels lead Grierson Documentary Awards shortlist

BBC channels lead Grierson Documentary Awards shortlist
News
Staff Reporter
19 September 2017

BBC channels lead the final shortlist for this year's Grierson British Documentary Awards with 29 of the 52 nominated films.

The broadcaster dominates the Single Documentary - Domestic, Arts, Science and Series categories.

Meanwhile, Channel 4 has six films in the running and Sky has two with Channel 5, Vice, Netflix and Nowness all with 1 nomination each. Festival, university and cinematic screenings make up the remaining 11.

There are 66 directors in the final cut, and six filmmakers feature in multiple categories.:

* Pip Broughton's Aberfan: The Green Hollow, is nominated in both Best Single Documentary Domestic and Best Historical categories.
* Dan Edge and Lauren Mucciolo's Last Days of Solitary, features on both Best Single Documentary - International and Best Current Affairs lists.
*Raoul Peck's I Am Not Your Negro is in both the Best Historical and Best Cinema categories.
* Martha Delap's Chronicles of Nadiya earns nominations in the Best Entertaining and Best Presenter categories.
* Finally in a Grierson first, Daniel Gordon finds himself in two categories for two different films: Hillsborough in Best Single Documentary - Domestic and The Fall in Best Single Documentary - International. 

Chair of the Grierson Trust, Lorraine Heggessey said: "Once again our filmmakers have wowed us with an amazing array of gritty, touching and engaging films. The jurors had a challenging job with so many strong contenders in play. Our new Shorts category reflects the continuing evolution of the documentary form.”

The awards will be presented on 6th November at a ceremony hosted by actor Stephen Mangan.

The full list of nominations 2017:
Splice Best Single Documentary - Domestic   
Aberfan: The Green Hollow   
Pip Broughton for BBC Studios in Wales & Vox Pictures; first shown: BBC Four
Hillsborough    
Daniel Gordon for Very Much So Productions; first shown: BBC Two
No Place to Call Home   
Luke Sewell for BBC Studios; first shown: BBC Two
Rio Ferdinand:  Being Mum and Dad   
Matt Smith for Only the Best Productions; first shown: BBC One

Channel 4 Best Single Documentary - International   

The Fall   
Daniel Gordon for Hillside Productions in association with Passion Pictures; first shown: Picturehouse Cinemas & Sky Atlantic
Last Days of Solitary   
Dan Edge, Lauren Mucciolo for PBS Frontline & Mongoose Pictures; first shown: BBC Four
Machines   
Rahul Jain for Jann Pictures, IV Films & Pallas FIlms; first shown: General theatrical release
Unarmed Black Male   
James Jones for BBC Current Affairs; first shown: BBC Two

The Open University Best Current Affairs Documentary   
Behind the Zero Line   
Frederick Paxton for VICELAND UK; first shown: VICELAND UK
Goodbye Aleppo   
Christine Garabedian for BBC Arabic; first shown: BBC Arabic
Last Days of Solitary   
Dan Edge, Lauren Mucciolo for PBS Frontline & Mongoose Pictures; first shown: BBC Four
The Secret Life of Prisons   
Tom Barrow for Shine TV; first shown: Channel 4

Best Arts Documentary   
Bricks!   
Clare Beavan for BBC; first shown: BBC Four
Francis Bacon: A Brush with Violence
Richard Curson-Smith for IWC Media; first shown: BBC Two   
Paula Rego: Secrets and Stories   
Nick Willing for Kismet Film Company; first shown: BBC Two
The Secret Life of Sue Townsend (Aged 68 3/4)    
Jude Ho for BBC Studios; first shown: BBC Two

Best Historical Documentary   
13th   
Ava DuVernay for Forward Movement LLC & Kandoo Films; first shown: Netflix
Aberfan: The Green Hollow   
Pip Broughton for BBC Studios in Wales & Vox Pictures; first shown: BBC Four
Destination Unknown   
Claire Ferguson for Gigatel; first shown: Sheffield Doc/Fest
I Am Not Your Negro    
Raoul Peck for Velvet Film, Inc. (USA), Velvet Film (France), Artémis Productions, & Close Up Films; first shown: General theatrical release

Best Science Documentary   
The Doctor Who Gave Up Drugs - Episode 1   
Dominique Walker, Emeka Onono, Jack Rampling for Raw TV; first shown: BBC One
The Drug Trial: Emergency at the Hospital    
Barbie MacLaurin for Raw TV; first shown: BBC Two
Forces of Nature with Brian Cox:  Episode 2, Somewhere in Spacetime    
Stephen Cooter for BBC Studios Science co-produced with PBS; first shown: BBC One
Michael Mosley vs The Superbugs   
Peter Gauvain for Renegade Pictures (UK) Ltd; first shown: BBC Four

Best Natural History Documentary   
Birds of Paradise: The Ultimate Quest - Episode 2   
Simon Davies for Tigress Productions; first shown: BBC Two
Monkeys: An Amazing Animal Family - Asia   
Clare Dornan, Alex Williamson for Offspring Films; first shown: Sky 1
Planet Earth II - Islands   
Elizabeth White for BBC Studios co-produced with BBC America, ZDF, Tencent & France Télèvisions; first shown: BBC One
Wild Ireland: The Edge of the World - Episode 1   
John Murray, Cepa Giblin for Crossing the Line Productions; first shown: BBC Two

Nyman Libson Paul Best Entertaining Documentary   
999: What's Your Emergency? - Nobody ever said, “When I grow up I want to answer 999 calls"
James Incledon, Sam Barnes, Chris Rowe for Blast! Films; first shown: Channel 4
Chronicles of Nadiya - Episode 1   
Martha Delap for Love Productions; first shown: BBC One
First Dates (Series 8, Episode 1)   
Richard Mears, Tom Locking for Twenty Twenty; first shown: Channel 4
Marigold on Tour - Florida   
Simon Draper for Two Four; first shown: BBC Two

Envy Best Documentary Series   
American Justice    
Arthur Cary, Jonathan Taylor for Minnow Films; first shown: BBC Two
Exodus    
James Bluemel, Jack MacInness, Paul Glynn, Robin Barnwell for Keo Films; first shown: BBC Two
Hospital    
Production Team for Label1 - ITV Studios; first shown: BBC Two
OJ: Made in America   
Ezra Edelman; first shown: BBC Four

Evolutions Best Constructed Documentary Series   
Hunted   
Sam Eastall for Shine; first shown: Channel 4
Muslims Like Us    
Production Team for Love Productions; first shown: BBC Two
Rich House, Poor House   
Simon Joslin, Marcus English, Adrian Hylton for Hat Trick Productions; first shown: Channel 5
SAS: Who Dares Wins
Sophie Leonard, Alex Kiehl for Minnow; first shown: Channel 4

Bertha DocHouse Best Cinema Documentary   
Half Way    
Daisy-May Hudson; first shown: General theatrical release
I Am Not Your Negro   
Raoul Peck for Velvet Film, Inc. (USA), Velvet Film (France), Artémis Productions, Close Up Films; first shown: General theatrical release
Life, Animated   
Roger Ross Williams; first shown: General theatrical release
Weiner   
Josh Kriegman, Elyse Steinberg; first shown: General theatrical release

Yaddo Best Documentary Short   
Fish Story   
Charlie Lyne for Loop; first shown: BFI Future Film Festival
Johanna   
Ian Derry for Archer's Mark; first shown: NOWNESS
The Refugee Diaries - episode three   
Jack Collins for Rogan Productions; first shown: BBC Three
Seventeen   
Mollie Mills for Green Door Pictures; first shown: BBC Three

ITV Best Student Documentary   
Acta Non Verba   
Yvann Yagchi for NFTS; first shown: University/College screening
Chomo   
Maayan Arad for NFTS; first shown: University/College screening
Homebound   
Tom Jeffery for London College of Communication; first shown: University/College screening
Pride in Rags   
Tom Whitaker for NFTS; first shown: University/College screening

Warner Bros TV Production UK Best Documentary Presenter   
GRAYSON PERRY for Grayson Perry: All Man    
Neil Crombie for Swan Films; first shown: Channel 4
NADIYA HUSSAIN for Chronicles of Nadiya    
Martha Delap for Love Productions; first shown: BBC One
RICH HALL for Rich Hall's Presidential Grudge Match   
Chris Cottam for Open Mike Productions; first shown: BBC Four
STACEY DOOLEY for Stacey Dooley Investigates: Young Sex for Sale in Japan
Joyce Trozzo for BBC Current Affairs London; first shown: BBC Three


Be the first to comment.
 
























Televisual Media UK Ltd 23 Golden Square, London, W1F 9JP
©2009 - 2017 Televisual. All rights reserved
Use of this website signifies your agreement to the Terms of Use | Disclaimer